Długie włókna celulozy przyciągają wodę powstałą w oleju w procesie jego spalania i kondensacji. Włókna te absorbują wodę z oleju jak gąbka. Równocześnie, nośnik celulozowy odrzuca cząsteczki oleju, które są następnie kierowane przez ciasne zwoje kasety filtracyjnej. W trakcie przepływu oleju przez wkład cząsteczki węgla, metali i krzemu usuwane są z oleju poprzez adsorpcję.
W normalnych warunkach gdy nie stosuje się mikrofiltracji, pozostawienie tych cząsteczek powoduje, że działają one jako ?płyn ścierny ?. Tym samym uszkadzają wrażliwe komponenty urządzenia.
Usuwanie wody oraz zanieczyszczeń stałych powoduje zminimalizowanie wytwarzania się kwasów które powodują degradację oleju i nadmierną podatność komponentów na korozję.
Niektóre komponenty celowo umieszcza się w oleju aby zwiększyć ich skuteczność. Dodatki te obejmują m.in. inhibitory dyspergujące, detergenty, inhibitory utleniania i rdzy, środki antykorozyjne, środki obniżające temperaturę krzepnięcia, środki zapobiegające pienieniu oraz dodatki żelujące. Ich poziom ma kluczowe znaczenie dla utrzymania właściwych parametrów oleju. Co ważne, dodatki te nie są usuwane przez wkłady filtrujące SDFC. Swobodnie przepływają przez materiał filtracyjny ze względu na swój rozmiar mniejszy od 1 mikrona.