Prawidłowe funkcjonowanie wielu systemów montowanych w maszynach i urządzeniach, a także pojazdach czy wszelkiego typu instalacjach wymaga korzystania z dobrej jakości materiałów eksploatacyjnych, w tym zwłaszcza rozmaitych olejów. Mogą one być potrzebne do ograniczania powstających oporów oraz tarcia w układach mechanicznych np. w silnikach czy skrzyniach biegów. Są jednak również stosowane jako czynniki w układach hydraulicznych. Niezależnie od przeznaczenia i sposobu użytkowania z czasem będą wymagały gruntownego oczyszczenia za sprawą filtracji przemysłowej. Przekonajmy się, jak wygląda to w przypadku olejów hydraulicznych.
Czym są oleje hydrauliczne?
Oleje hydrauliczne są wykorzystywane do magazynowania i przemieszczania energii potencjalnej powstającej za sprawą działającej pompy oraz po dotarciu do efektora – silnika lub siłownika – pozwalającej na przekształcenie jej z powrotem w energię mechaniczną w postaci ruchu linowego lub obrotowego. Żeby układ działał prawidłowo, olej musi mieć stabilne parametry jakościowe, a zwłaszcza pozostawać odpornym na zmiany objętości np. w wyniku wzrostu temperatury.
Dlaczego olej hydrauliczny wymaga filtracji i jak się ją przeprowadza?
W oleju hydraulicznym wraz z upływem czasu pojawiają się różnego rodzaju zanieczyszczenia, które negatywnie wpływają na jego parametry pracy, a zwłaszcza uzyskiwane ciśnienie i przepływ, jak również przekładają się na trwałość układu. Wynika to z faktu gromadzenia się w nim wody, cząsteczek, które uległy przegrzaniu, a także drobin metalu czy nawet rozmaitych substancji mineralnych lub organicznych, szczególnie jeżeli w systemie stosowane są często używane szybkozłączki. Najlepszą metodą filtracji oleju hydraulicznego okaże się podłączenie do układu agregatu, który pozbędzie się zbędnej zawartości bez konieczności unieruchamiania urządzenia i spuszczania cieczy.