olej silnikowy

Dlaczego nie należy zwlekać z regeneracją zużytego oleju?

Olej silnikowy to element, bez którego nasz samochód nie będzie odpowiednio sprawny, a poruszanie się nim nie będzie bezpieczne. Czy jednak wiesz, dlaczego powinien on być regularnie wymieniany i do czego może prowadzić zwlekanie z tą czynnością? Sprawdź, na jakie konsekwencje się narażasz odkładając wymianę oleju w samochodzie w czasie.

Olej silnikowy i jego regularna wymiana

Olej silnikowy służy przede wszystkim temu, aby minimalizować tarcie pomiędzy ruchomymi elementami silnika. Dzieje się to poprzez tworzenie trwałego filmu smarnego, który zapewnia odpowiednie smarowanie poszczególnych części. Poza tym uszczelnia on komorę spalania i eliminuje luzy, pojawiające się na styku ruchomych części silnika. Ponadto zapewnia odpowiednią czystość silnika utrzymując sadzę w zawiesinie, oraz chroni przed korozją. Pośród jego zadań znajduje się również odprowadzanie ciepła, które powstaje w czasie pracy. Spadek lepkości oleju, który pojawia się wraz z jego zużyciem sprawia, że pogorszeniu ulega smarowanie, co może prowadzić do poważnych uszkodzeń silnika. Zerwany zostaje bowiem filtr olejowy, który występuje pomiędzy cylindrem a tłokiem. Konsekwencją jest wzrost temperatury, który prowadzi do stopienia się części.

Czemu więc nie zwlekać z regeneracją zużytego oleju?

Filtrowanie oleju, jego regeneracja lub wymiana są niezbędne dla prawidłowego działania naszego samochodu. Prawda jest jednak taka, że pilnowanie tego elementu stanowi dla nas oszczędność. Za takie działania profilaktyczne zapłacimy zwykle 200-300 zł, co z pewnością jest małą kwotą w stosunku do kosztów, na jakie się narażamy nie dbając o olej. Może to bowiem prowadzić do zatarcia się silnika czy uszkodzenia turbosprężarki. Wówczas z pewnością w warsztacie zostawimy zdecydowanie większą sumę za niezbędne naprawy, a dodatkowo potrzebne będzie na nie więcej czasu, podczas którego zostaniemy bez auta. Regeneracja oleju jest możliwa w wielu przypadkach, dzięki czemu może on nam posłużyć dłużej, jednak w pewnym momencie przychodzi również czas na jego wymianę.