filtr oleju

Zastosowanie celulozy w filtracji oleju

We wszystkich maszynach, urządzeniach oraz pojazdach, w których są zainstalowane podzespoły z elementami pozostającymi w ruchu jednym z najważniejszych czynników wpływających na żywotność części oraz efektywność ich pracy jest właściwe smarowanie. Odpowiednie środki smarne muszą być systematycznie dostarczone do punktów smarowania i ciągle oczyszczane ze wszystkich cząsteczek, które negatywnie wpływają na ich działanie. Szczególnie istotna będzie więc właściwa filtracja oleju, co wymaga użycia właściwych filtrów lub wkładów agregatów filtracyjnych, w zależności od konstrukcji danego sprzętu i jego sposobu działania. Przekonajmy się, dlaczego filtracja oleju ma tak ogromne znaczenie i sprawdźmy, jaka jest w niej rola celulozy.

Filtracja oleju – dlaczego jest niezbędna?

Olej wprowadzany dzięki układowi smarowania między powierzchnie elementów ruchomych jest w stanie stworzyć na nich tzw. film olejowy, a więc warstwę, która skutecznie pokrywa wszelkie nierówności. Pozwala to na zamianę tarcia „suchego”, na tzw. tarcie mokre, czyli zachodzące między cząsteczkami oleju. Olej wypłukuje też powstające w wyniku oddziaływań wysokiej temperatury osady, a ponadto przyczynia się do efektywnego chłodzenia mechanizmów. Warto jednak pamiętać, że z czasem gromadzą się w nim spore ilości zanieczyszczeń – drobin metalu, cząsteczek węgla oraz krzemu, a także cząsteczek wody. O ile z drobinami ciał stałych dobrze radzą sobie wkłady filtracyjne, zatrzymujące mechanicznie, a więc dzięki małym rozmiarom porów znajdujących się w ich strukturze, o tyle filtracja wody wymaga zastosowania nieco innego rozwiązania.

Celuloza a filtracja oleju

Pojawianie się wody w oleju oznacza zmianę jego parametrów pracy – pogorszenie lepkości, zmianę właściwości temperaturowych, a przede wszystkim ryzyko przyspieszonej korozji. Wynika to z faktu, że woda przyczynia się do szybszego utleniania żelaza lub aluminium, ale także sprzyja tworzeniu się ze związków chemicznych znajdujących się w oleju kwasów, znacznie osłabiających wytrzymałość elementów metalowych. Sposobem na wyeliminowanie tych oddziaływań jest stosowanie wkładów z włókien celulozowych, które efektywnie wchłaniają cząsteczki wody, lecz nie substancje tworzące sam olej oraz niezbędne w nim dodatki.