pompy hydrauliczne na wystawie

Skutki obecności zanieczyszczonego oleju w pompach hydraulicznych

Na prawidłowe funkcjonowanie pomp hydraulicznych wpływa wiele rozmaitych czynników. Ważne jest między innymi to, by znajdujący się w nich olej był odpowiednio czysty. W przeciwnym wypadku może dojść do kłopotliwych konsekwencji. Do jakich dokładnie? W dalszej części przygotowanego przez nas wpisu wyjaśnimy, jakie są skutki obecności zanieczyszczonego oleju w pompach hydraulicznych.

Jakie jest znaczenie czystości oleju w pompach hydraulicznych?

Awaria Aż 80% awarii układów hydraulicznych stanowią awarie będące następstwem obecności w nich zanieczyszczeń stałych i wody. Choć jednak usterka stanowi główny skutek zanieczyszczenia oleju w pompie hydraulicznej, to istnieje jeszcze kilka innych konsekwencji, które finalnie mogą doprowadzić do awarii całego układu.

Należy pamiętać również o tym, że wysoki poziom zanieczyszczeń w pompach hydraulicznych powoduje znaczne zmniejszenie wydajności urządzenia. Ponadto przyspiesza zużycie wybranych elementów, a tym samym sprawia, że w szybkim tempie tracą one na trwałości. Poza tym zwiększa temperaturę płynu. Nie można również zapominać o możliwości wycieku, co w efekcie prowadzi do utraty kontroli nad pracą układu.

Co zrobić z zanieczyszczonym olejem w pompach hydraulicznych?

Podsumowując – konsekwencją pojawienia się zanieczyszczeń w oleju obecnego w pompie hydraulicznej może być:

  • awaria układu hydraulicznego,
  • zmniejszenie wydajności pracy urządzenia,
  • przyspieszone zużycie elementów oraz obniżenie ich trwałości,
  • wysoka temperatura płynu,
  • wyciek płynu.

Sposobem na pozbycie się zanieczyszczonego oleju w pompie hydraulicznych jest filtracja oleju hydraulicznego. Jest to jeden z podstawowych zabiegów, których celem jest zapewnienie stałości parametrów płynu, przy czym przede wszystkim zagwarantowanie jego czystości.